Ars longa, vita brevis

Andělé

29. dubna 2007 v 15:01 |  Andělé
Anděl (z řeckého angelos "posel") je nadpřirozená duchovní bytost podřízená Bohu či bohům. V židovství se prvotní význam jako "Boží posel", vyvinul v pojednání o bytosti duchovního řádu mezi Bohem a člověkem (pozdní židovství a křesťanství) a rovněž si zachoval charakteristiky prostředníka mezi Bohem a člověkem.

Starý i Nový zákon o existenci andělů hovoří s přesvěčením. Andělé byli Bohem obdařeni milostí, svatostí, inteligencí atd., bylo však ponecháno na nich, zda chtějí Bohu sloužit nebo ne. Onu část andělů, která se od Boha odvrátila, vedl jejich vůdce Lucifer (tj. Světlonoš) a po porážce v zápase s protivníky se stala ďábly. Dobří andělé, kteří zvítězili, se ještě upevnili ve svatosti. Podle bible se rozeznává devět kůrů (sborů) andělských:


1. Cherubové - bible obvykle popisuje cheruby jako okřídlené bytosti s lidskými a zvířecími
charakteristikami. V knize Genesis chrání cherubové cestu ke Stromu života na východ od Edenu s plamenným mečem

2. Serafové - Podle křesťanské teologie jsou serafové bytosti z čistého světla a přímo komunikují s Bohem. Jejich název je spojen se slovem, které evokuje hoření či žhavost - proto jsou i oni spojováni s ohněm, který symbolicky znázorňuje jak očistu, tak lásku. Bývají znázorňováni se šesti perutěmi.Chápou se jako ochránci Božího trůnu, kteří podle Iz 6,3 neustále zpívají. Tento zpěv se nazývá též hebrejsky Kádóš či řecky Trisagion.

3. Trůny
4. Knížata
5. Síly
6. Panstva
7. Mocnosti
8. Archandělé
9. Andělé
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.