Ars longa, vita brevis

Čínská mytologie

30. dubna 2007 v 22:41 |  Čínská mytologie
Bohové a symboly staré Číny

Ao - Obrovská a silná mořská želva Ao je mytické zvíře, jež spojuje zemi s nebesy. Podle jiného podání nese zemi na hřbetě. Ráda požírá oheň, a proto ji lze často vidět na hřebenech chrámových střech.

Babička Meng - Jednou z nezapomenutelných postav budhismu je vznešená dáma, jež stojí po boku desátého pekelného krále a duším očištěným strašlivými mukami podává nápoj zapomnění, který slučuje všechny chuti - sladkou, kyselou, hořkou, ostrou i slanou. Když duše tento nápoj požije, nepamatuje si po znovuzrození předchozí pozemský život ani muka, jež musela v pekle vytrpět. Podle pověsti byla babička Meng velice zbožná budhistka, která žila za dynastie Západní Chan (206 př. n. l. - 25 n. l.) a nabádala k mírumilovnému a vegetariánskému životu. Když v osmdesáti letech skonala nakázal Nefritový císař, aby v pekle nastoupila službu jako milosrdná dáma jež smí připravovat nápoj zapomnění.

Bardo - Posmrtný mezistav, který trvá 49 dní. Návod, kterak se v tomto mezistavu správně chovat, podává Tibetská kniha mrtvých.

Bílý tygr - Démonské a velice obávané taoistické hvězdné božstvo (Pajchu), jež prý požírá plod v matčině lůně. Aby ho příznivě naladili, zobrazují jej často jako mladého generála, většinou v životní velikosti, ve skvostné zbroji a s magickým mečem v pravici. Jinak je symbolem západu, podzimu, ochráncem zemědělství a strážcem před zlými duchy. Jeho protějškem je Zelený drak, který vládne východu.

Bohyně světla - Čun Tchi pochází původně z hinduismu a je známa též jako Tchien Chou a Tchou Mu. Má velký význam v tantrickém buddhismu. V jedné ruce drží slunce a druhou zvedá měsíc. Lze ji však vidět i s více rukama, vniž má vždy tyto atributy: luk , oštěp, válečnou sekeru, meč, vlajku, dračí hlavu, pagodu, lotos, kolo, válečný vůz, slunce a měsíc. Může mít i tři obličeje

Draci - Dozírají na pořádek na zemi, chrání poklady.

Čcheng-chuang - Tohoto městského boha většinou provázejí dva soudci mrtvých - Mo-men a Niou-tchou. Městskému bohu byly ve staré Číně zbudovány nesčetné chrámy. Čcheng-chuang vede knihu o všech skutcích obyvatel města a po jejich smrti referuje v podsvětí.

Čchi-lin - Symbol dlouhověkosti, vznešenosti, štěstí, mírumilovnosti, spravedlnosti a hojného potomstva. Jedno z nejpozoruhodnějších mytických zvířat, považované za čínskou verzi jednorožce, třebaže může mít až tři rohy. Má jelení tělo, volskou oháňku, koňská kopyta anebo pět prstů na nohou a rybí šupiny, někdy bílousrst. Občas mu z těla šlehají plameny. Čchi-lin se dožívá tisíce let. Tento dobromyslný tvor je býložravý a pije jen čirou vodu. Ukazuje se pouze za vlády dobrého císaře nebo když se má narodit světec. Blahopřání s chlapcem jedoucím na čchi-linu a držícím lotosový stonek a moldánky znamená "Kéž by ti byli dáni synové, kteří bez přestání budou stoupat stupeň po stupni"

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 lucky061 lucky061 | 30. dubna 2007 v 22:44 | Reagovat

prosiiiiim podte mi ohodnotit novy dizajn budem vam zo srdca vdacna a aj ja vam pomozem ak daco potrebujete =o)

http://wwwbspears.blog.cz/0704/tak-tento-dizajn-uz-ostane#komentar ... este raz diky =oD

2 Troll Troll | 14. května 2007 v 21:06 | Reagovat

Moc  hezky stranky ...jen tak dal  :)

3 CanadianDus CanadianDus | E-mail | Web | 16. března 2018 v 2:31 | Reagovat

magnificent points altogether, you just gained a new reader. What would you suggest about your submit that you made a few days in the past? Any positive?
canadian prescription drugstore
<a href=http://canadianpharmaciescubarx.com/#>canada online pharmacies</a>
canadian pharmacy no prescription <a href="http://canadianpharmaciescubarx.com/#">canada online pharmacies</a>

4 Canadacop Canadacop | E-mail | Web | 16. března 2018 v 20:41 | Reagovat

I have learn a few excellent stuff here. Definitely worth bookmarking for revisiting. I wonder how a lot effort you put to create this type of great informative website.

canadian pharmacy meds
<a href=http://canadianpharmacycubarx.com/#>canadian pharmacy viagra</a>
drugs from canada
<a href="http://canadianpharmacycubarx.com/#">canadian pharmacies on line</a>

5 Michaelecoff Michaelecoff | E-mail | Web | 3. dubna 2018 v 22:06 | Reagovat

best canadian online pharmacy
<a href=http://dunamisproductions.com/>northwest pharmacy canada</a>
compare prescription prices
<a href="http://dunamisproductions.com/">best canadian pharmacies</a>

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.