Ars longa, vita brevis

Čínská mytologie 3

30. dubna 2007 v 23:54 |  Čínská mytologie
Démoni - Široce rozvětvená víra v démony ve staré Číně zaměstnávala zančný počet zaklínačů, šamanů a exorcistů, neboť tito neblazí duchové se museli usmiřovat nebo zahánět. Představovali si je v lidské, zvířecí nebo kombinované podobě. Rozlišovalo se mezi přírodními duchy žijícími ve vodách, skalách enbo v zemi a mezi démony, kteří bloudí jako hladoví duchové. Obáváni byli především démoni nemocí, protože mohli postihnout nejen jednotlivce, ale i celé kraje.

Deset podsvětních králů - Soudci, kteří předsedají pekelným soudům a udílejí duším zesnulých tresty podle závažnosti jejich hříchů.

Devět starých trestů - Pokuta, výprask, zbičování, vypálení cejchu, uříznutí nosu, useknutí chodidel, kastrace, smrt a vyhnanství

Devět dračích synů - Říká se, že "božský drak má devět synů a každý z nich je jiný".
Pi-si má zálibu v literatuře, vídáme ho proto na hlavicích stél, jež nesou na krunýři želvy.
Pa-sia udrží i ty nejtěžší předměty a lze ho vidět ve spodních částech staveb.
Pchu-lao miluje hluk a rámus, a proto bývá zobrazován na zvonech a gonzích.
Čchao-feng je dobrodruh, nejraději leze na střechy chrámů a domů, takže ho vídáme na okapech.
Čch-wen má rád vodu, tudíš bývá na mostech nebo jako ochrana před požárem na střechách.
Suan-ni vypadá jako lev a rád odpočívá, Buddha ho přijal do svých služeb, a proto je vyrytý do jeho trůnu.
Čchiou-niou nalezl zalíbení v hudbě a nachází se na kolíčcích houslí.
S posledními dvěma syny však není radno si zahrávat, protože Ja-c je chladnokrevný brach, který rád zabíjí a provází kata při popravách, a Pi-chan je horkokrevný rváč a bývá zobrazován jako strážce na vratech vězení.

Dračí kůň (lung-ma) - Je mytická bytost Žluté řeky. Před miliony a miliony let prý svobodně a nespoutaně brázdil vlny Chuang-che. Když ho bohové konečně zkrotili, vyskočil vysoko nad vody a oddělil nebe a zemi. Na jeho hřbetě se však lesklodeset zlatých sluncí. To byl počátek života a čínské civilizace. Jeho hliněnou nebo dřevěnou sochu lze dodnes vidět v mnoha polorozpadlých chrámech při Žluté řece.
Fénix - Symbol jihu, slunce, léta, císařovny, nevěsty, dobré úrody. Tento kouzelný pták (feng-chuang) je znakem elegance a krásy. Tělo má zelené jako dobrotivost, krk bílý jako spravedlnost, hřbet červený jako slušnost, prsa černá jako moudrost a nohy žluté jako věrnost a hodnověrnost. S evropským fénixem nemá nic společného, je to ryze čínský symbol a původně se zřejmě jednalo o boha větru, protože jeho znak je odvozen ze znaku pro vítr (feng). Podobně jako drak má devět mláďat. Zvláště dráždivě a svůdné oči ženy se nazývaly ůočima fénixe". Jestliže je fénix zobrazen s drakem, drak znamená císaře a fénix císařovnu, ale mohou znamenat i nebesa a zemi. Když někdo marně hledal životního partnera, říkalo se, že neúspěšně hledá fénixe.


 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.