Ars longa, vita brevis

Démoni v literatuře

28. dubna 2007 v 9:02 |  Démoni
V hororech se téměř výlučně vyskytují démoni zlí. Na druhou stranu, v hororech bývají zlí všichni včetně andělů. Může se jednat o démony nehmotné, kteří posednou člověka a nutí ho konat zlo, nebo o bytosti různých, často proměnných, tvarů. Mohou mít řadu společných rysů s upíry, především jejich silnější variantou.
Ve fantasy jsou démoni obvykle rasou stejně dobrou jako lidé, existují tedy jedinci dobří i zlí, nejčastěji ale něco mezi. Jsou to silné magické bytosti a často bydlí nebo pocházejí z jiného světa - může jím být peklo nebo tak může alespoň vypadat. Mohou mít tělo (vlastní nebo "vypůjčené"), ale jeho zničení (bez ohledu na způsob) pro ně neznamená smrt - může je to dočasně vyřadit nebo poslat zpátky odkud přišli. Jejich tělo může stárnout, sami jsou ovšem proti stáří imunní.
Typickými tvary těla démonů jsou křídla (netopýřího typu), ocas, rohy a různé ostny, při boji někdy doplněné chapadly, ale vzhledem k tomu, že většina démonů může libovolně měnit svojí podobu, jedná se spíše o módu. Démoni bývají mistři magie (především temné a destruktivní - a to se týká i těch dobrých) a jsou označováni jako tvorové chaosu. I ve fantasy mohou být upíři druh démonů, typickým příkladem je svět A Sapkowského. V něm se vyskytují tvorové chaosu, kteří v našem světě uvízli po katastrofě zvané Konjukce sfér (a nemohou se vrátit) a vyšší upíři patří mezi ně.
Častým konceptem je, že démoni - všichni nebo některé druhy - se živí emocemi ostatních (tedy hlavně smrtelníků). Nejčastějším příkladem jsou sukuby a inkubové, živící se vášní sexuálního styku. Jak ovšem někteří autoři poznamenávají, o takových sukubách se učencům zvlášť dobře píše, zatímco jiné druhy démonů (nebo i jiné druhy sukub podle některých zdrojů) živící se radostí, kterou si obstarávají třeba tak, že v masce klauna navštěvují dětská oddělení nemocnic, málokoho zaujmou.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 lilly lilly | Web | 28. dubna 2007 v 9:06 | Reagovat

ahoj pls. hlasuj za mna tu :)  http://colorizace-b.blog.cz/0704/sonb-1-kolo#komentare

2 Lady Wampire Gerda Lady Wampire Gerda | 6. února 2008 v 14:48 | Reagovat

http://www.monstersgame.cz/?ac=vid&vid=127095111   toto je upe skvělý, skuste to

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.