Ars longa, vita brevis

Haloween

28. dubna 2007 v 11:38 |  Magie
Haloween
Stačí se jenom ponořit do děsivé minulosti. Pak na každém kroku narazíme na čarodějnice, duchy, krvelačná monstra, elfy a krvavé zvířecí oběti.
Jméno Halloween, v Irsku Hallow E'en, postupně vzniklo spojením slov All Hallows Eve, což v angličtině má slovo hallow význam uctívat, protože katolíci, luteráni i anglikáni využívali Halloweenu k uctění všech svatých.
Zatímco u křesťanství byl Halloween jedním z největších svátků roku, římané jej využívali k oslavě Farelia, která měla dát klid i mír duším zesnulých. Vzdávali jim čest v podobě honosných obětí a modliteb.
Samain
Dnes se mu řká Halloween, znamenal konec roku. Nový rok začínal západem slunce 31. října. Tento obřad byl znám jako noc předků nebo slavnost smrti. Protože v tuto noc je závoj, který dělí náš a astrální svět nejtenčí, je považována za nejlepší dobu pro divinaci (věštění podle božích znamení, jimiž jsou různé přírodní jevy, např. let ptáků sen, věštění s pomocí pomůcek). Slavnosti se konají na památku zesnulých předků a jako stvrzení pokračujícího života. Je to čas na řešení problémů, zbavení se strarých myšlenek a vlivů. Koná se buď 31. října nebo za prvního úplňku ve znamení štíra (24.10. - 22. 11.)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.