Ars longa, vita brevis

Asuán

29. května 2007 v 17:09 |  Starý Egypt
V letech 1898-1902 byla postavena Asuánská přehrada, která se zvyšovala. To mělo velké důsledky pro Núbijce, kteří byli nuceni přemístit svá města a vesnice výše. Zvedající se hladina ohrožovala řadu starověkých núbijských památek, proto vznikaly rozsáhlé archeologické akce. U Asuánu byla kvůli elektrické energii postavena Vysoká přehrada (1960-1970), pro egypťany nezbytné vodní dílo. Vztoupalo ohrožení, že dosud neprozkoumaná sídliště, pohřebiště, chrámy a pevnosti, by měly navždy zmizet pod hladinou Nilu. Proto vznikla mezinárodní spolupráce na záchraně núbijských památek.

Technicky, finančně i časově nejnáročnější byla záchrana vybraných stavebních památek spojená s jejich rozložením a přepravou na bezpečné místo a znovu sestavením. Týkalo se to zvláště dvou slavných skalních chrámů Ramesse II. a jeho manželky Nefertari v Abú Simbelu, přemístění stálo 42 miliónů dolarů, do spolupráce se zapojilo 48 států.

http://www.volny.cz/staryegypt/Abu%20Simbel%201.jpg
Chrám Ramesse II. zdobí jeho sochy v nadživotní velikosti.

http://www.mujweb.cz/cestovani/petrzahnas/Naceste/Egypt/Mujvylet/AbuSimbel.JPG


Další zachráněná stavba byla na nilském ostrově Philae (zvaném "Perla Egypta"), jenž byl rozložen na 40 000 kamenných bloků a sestaven na ostrově Agilkia.
http://valda.wz.cz/philae2.jpg

Celkem na 1 600 pískovcových bloků byl v letech 1962-1963 rozložen ptolemaiovský chrám v Kalábši, který nechal přestavět římský císař Augustus. Všechny bloky chrámu připomínající svými rozměry gotickou katedrálu byly na lodích převezeny asi o 50 km dál na sever a znovu sestaveny poblíž Asuánu.
http://faraon.wz.cz/cesta/kalabsa002.jpg

Dne 10. března 1980 byla akce UNESCO slavnostně prohlášena za ukončenou s tím, že zůstává trvalým dokladem přátelské spolupráce mezi národy světa.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.