Ars longa, vita brevis

Bazilišek

13. května 2007 v 14:10 |  Bájní tvorové
Bazilišek se údajně rodil z vejce, které snesla ropucha nebo had a vyseděl kohout. Díky tomuto tvrzení si ho lidé představovali, jako hibrida obou tvorů. Obrovské tělo kohouta a hadí ocas.
Častější je však představa baziliška jako velkého hada, někdy se mu také říká hadí král (byl dokonce zobrazován se zlatou korunkou nebo bílou skvrnou na hlavě). Obě představy tohoto netvora měly stejné nebo podobné vlastnosti. Tedy zabíjejí kořist pouhým pohledem a jejich zuby nebo dech je smrtící.

Baziliškovy se velmi podobá kobrám,která mají podobná znamení.Bazilišek je nebezpečný i na značnou vzdálenost. Ničí křoviny i vše ostatní nejen dechem ale i pouhým pohledem. Uvádějí se tři druhy bazilišků: zlatý bazilišek dokázal otrávit pouhým pohledem člověka,další dokázel chrlit oheň a třetí vyvolával takovou hrůzu že člověk zkameněl.Bojotvat s baziliškem je velmi obtížné.Je známo že nestvůře je smrtelně nebezpečný pták nebo zrdcadlo.Ve středověku proto nosili poutníci na ochranu kohouty.Druhá obrana bylo zrdcadlo, obrátili by jste je proti baziliškovy a ten by zkameněl.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Aneta Aneta | E-mail | 19. března 2008 v 6:57 | Reagovat

to oko neni baziliskovo to je draka  kdyby neco je z eragona a je Safiry

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.