Ars longa, vita brevis

Čínská mytologie 4

1. května 2007 v 11:58 |  Čínská mytologie
Fu-š - Bájný pták připomínající kohouta s lidskou tváří. Jeho hlas ohlašuje válku.

Kamenní lvi - Jako symbol spravedlnosti a upřímnosti se před chrám stavějí většinou dva kamenní lvi. Jeden je samec a levá tlapa mu spočívá na míči, druhý samice a pod pravou tlapou má lvíče.

Kočka - V Číně je kočka považována za užitečnou, ale i za démonickou bytost. Věřil se, že při nočních toulkách po střechách krade měsíční paprsky a může se díky tomu proměnit v ducha. Ale protože kočka (mao) je suzvučná s "osmdesátiletým", znamená obraz s kočkou a motýlem tolik co "Kéž by ses dožil sedmdesáti nebo osmdesáti let". Bohatství lze popřát obrazem, na němž kočka hledí na pivoňku. Kočka se švestkou a bambusem znamená "Přejeme ti pro všechny časy vysoký věk". Kočky jsou považovány za ochránkyně housenek bource morušového, protože hubí myši. Tím získaly pověst, že mohou z domu vyhánět i zlé duchy. Vstoupí-li do domu cizí kočka, znamená to chudobu, a když se kočka omývá prackami, zvěstuje příchod cizince. Kult kočky byl doložen v provincii Kan-su a v tchajwanském městě I-lan mají dodnes chrám Kočičího boha.

Králové démonů - Lamaističtí ochránci světa žijicí na hoře Méru. V umění jsou zodobňováni následovně:
Vaišravan, pán severu, drží v levici vítěznou korouhev nauky a v pravici stříbrnou krysu chrlící šperky.
Dhrtaráštra, pán východu, hraje na loutnu.
Virúdhaka, pán jihu třímá v pravici meč a má přilbu z kůže sloní hlavy.
Virúpákša, pán západu, drží v pravici hada a v levici stúpu.

Krev - Symbol života. Červená krev je sídlem duše. Obrazům a sochám bohů se malují oči krví a tím se jim vdechne duše.

Krotitel démonů - Za velkého krotitele démonů a ochránce přede všemi zlými duchy, kteří vyvolávají nemoci, je považován zejména Tchaj-pao-kung, kterého lze v chrámech snadno poznat, protože jednou nohou šlape na kočku. Ze které doby toto božstvo pochází, není známo, ale podle legendy byl posledním z třinácti bratrů, které zabili démoni. Šel do učení k jednomu taoistickému excorcistovi a potom se vrátil do rodné vesnice ve Fu-ťienu, aby ji zbavil démonů. Démoni se proměnili v kočky, ale Tchaj-pao-kung jejich lest odhalil a všechny je usmrtil.

Kruh - Symbol dokonalosti a celosti. Kruh s bodem uprostřed je sluneční symbol a symbol kosmického počátku. V taoismu symbolizuje nejvyšší absolutno, jež v sobě shrnuje vše. Z kruhu se vyvinuly základní složky jin a jang a znich vše ostatní.

Ku-chun - Hladová, bloudící duše zesnulého, jež nemá na zemi příbuzné, kteří by se o ni starali a přinášeli jí oběti. Hladoví duchové bývají často i duše sebevrahů, protože nebe nedovoluje lidem ukončit život před uplynutím dané lhůty. Když se na ně při svátcích mrtvých nepamatuje, mohou způsobit hodně zla.

Loutna (pchi-pcha) - Je symbolem věrnosti a čistoty.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.