Ars longa, vita brevis

Egyptský labyrint

31. května 2007 v 19:16 |  Starý Egypt
Ve fajjúmské oblasti poblíž dnešní vesnice Haváry el-Makty se nacházela pozoruhodná stavba. Byla součástí rozsáhlého stavebního programu panovníka 12. dynastie Amenemheta III. vladnoucího v 19. století př. n. l. Jednalo se o panovníkův zádušní chrám umístěný proti všem pravidlům starověku tak velkolepý, že o něm nadšeně píše nejen Hérodotos ve svých Dějinách, ale také Diodór, Strabón a Plinius. Všichni ho přitom nazývají labyrintem.
http://prophetess.lstc.edu/~rklein/images/camen3.jpg

Řecké slovo labyrinthos označovalo paláce na Krétě, v nichž se často opakovalo zobrazení dvojité sekyry (lagrys), která představovala důležitý kultovní předmět. Krétské paláce bývaly několikaposchoďové a měly množství místností, sálů, dvorů a chodeb, takže bylo obtížné se v nich orientovat. Proto se také termínu labyrint začalo používat ve významu "bludiště". Z řecké mytologie známe hrdinu Thésea, který na Krétě zabil nestvůru s býčí hlavou Mínótaura, jemuž Atéňané museli odvádět jako krvavou daň 7 chlapců a 7 dívek. Cestu ven z labyrintu v němž nestvůra žila, si Théseus našel podle nití z klubka, které mu darovala Ariadné - dcera bájného krétského krále Mínóa.

Chrám měl mít ve své nadzemní a podzemní části celkem 3 000 místnosní včtně chodeb, dvorů, sloupových síní a svatyní. Když v těchto místech dělal v letech 1888-1889 archeologické výkopy všudypřítomný Petrie, podařilo se mu lokalizovat labyrint na ploše vymezené ohradní zdí a měřící 300krát 240 m. Bohužel vlastní stavba téměř úplně zmizela a o její existenci svědčí jen malé zbytky zdí, úlomky sloupů a kemenná zeď.
Obrázek “http://faraon.wz.cz/pyramidy/amen05.jpg” nelze zobrazit, protože obsahuje chyby.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 msoycpocsz msoycpocsz | E-mail | Web | 4. června 2009 v 17:34 | Reagovat

5812DX  <a href="http://dudybmkailnl.com/">dudybmkailnl</a>, [url=http://yjvthqdnkozb.com/]yjvthqdnkozb[/url], [link=http://gwdlcyplnheu.com/]gwdlcyplnheu[/link], http://dhfvhnmbtita.com/

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.