Ars longa, vita brevis

Fénix

12. května 2007 v 10:30 | Shans |  Bájní tvorové

FénixBájný pták, který se podle egyptských představ zrodil sám ze sebe, byl pokládán za symbol života obnovujícího se smrtí. V Héliopoli, kde tento kult vznikl, byl fénix uctíván jako mytický tvor, který se každých 500 let v hnízdě z myrty, skořice a nardu sám spaluje a z popela se opět sám rodí. Původně byl zobrazován jako rudý a zlatý orel, později jako modrá volavka, v čínském umění zpodobován s rozpjatými křídly nad plameny (symbol ohně a jihu).
Bájný ohnivý pták, tvořen samotným ohněm, spousta lidí jej považuje za oživlou, čistou podstatu ohně. Je symbolem koloběhu života.

Aeternitas

Aeternitas znamená latinsky věčnost.

S velkým písmenem se jedná o personifikaci nesmrtelnosti, většinou představována jako had pohlcujcí vlastní ocas. Stejně jak Fénix se znovu rodila z vlastního popela. V pozdější Evropě se tomuto hadovi říkalo Urobos (Ouroboros).

Urobos

Je starodávný symbol, který zobrazuje hada nebo draka požírajícího svůj vlastní ocas.
Na některých zobrazeních je Uroboros z poloviny bílý (světlý) a z poloviny černý (tmavý), což naznačuje symboliku jin-jang, znázorňující dualitu věcí, vzájemně se doplňujících opačných principů.
Také bývá stočený do tvaru ležící osmičky, symbolu nekonečna.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.