Ars longa, vita brevis

Hrobka trpaslíka

31. května 2007 v 18:42 |  Starý Egypt
http://img46.imageshack.us/img46/182/philaenileometerpl4hl6.jpg

Gíza nedaleko Káhiry je jedno obrovské starověké město mrtvých. Hrobky významných osobností v gízském městě mrtvých se nazývají mastaby. Pohřebiště rozkládající se na západě od Chufuovy pyramidy. Jdná se o celé pole mastab pocházejících ze 4.- 6. dynastie. Mezi nejzajimavější mastavby odkryté Junkerovou výpravou v roce 1927 patří krásná vápencová hrobka z konce Staré říše, která byla určena pro muže a jeho manželku. Proto v ní také byly dvě šachty a dvoje nepravé dveře. Neočekávaným majitelem mastaby byl trpaslík Seneb.
http://www.mujweb.cz/cestovani/petrzahnas/Naceste/Egypt/Mujvylet/Mojzis.JPG

S trpaslíky se ve starém Egyptě setkáváme poměrně často. Na jedné straně šlo o příslušníky trpasličích kmenů (Pygmejů), kteří dodnes žijí v nitru Afriky. Tito trpaslíci byli nesmírně oblíbení a na královském dvoře bavili svým tanečním uměním. Na druhé straně se týmž egyptským slovem "trpaslík" označovali Egypťané s krátkými končetinami, kteří byli postiženi vadou vzrůstu (tzv. chondrodystrofie). Mezi druhou skupinu patřil také Seneb.

Egypťané s trpasličím vzrůstem jsou často znázorňováni na reliéfech Staré říše jako sluhové v domácnostech vysokých hodnostářů nebo jako pracovníci v tkalcovských, truhlářských a šperkařských dílnách. To však nebyl případ gízského trpaslíka. Seneb totiž dosáhl významného společenského postavení, o čemž svědčí jeho hrobka poblíž Chufuovy pyramidy. Z hierogyfických nápisů se dovídáme, že Seneb byl kromě jiného správcem palácové tkalcovny, kde se tkaly oděvy pro krále a jeho dvůr. Rovněž zastával důležité kněžské funkce. Dovídáme se také, že jeho manželka Senetites měla vznešený původ. Kromě obou manželů jsou v manstabě znázorněny jejich tři děti - syn a dvě dcery.

Mezi nejkrásnější nálezy této mastaby patří malované vápencové sousoší, představuje sedící manželský pár se dvěma dětmi stojícími pod jejich otcem Senebem. Rovněž také kamenná skříňka s miniaturními alabastrovými nádobkami a kulatou alabastrová deska s kousky malachitu, používaného jako kosmetický přípravek k líčení očí.
http://www.rizzetto.com/egitto/images/m1.jpg
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 jiří jarkovský jiří jarkovský | E-mail | Web | 15. srpna 2014 v 23:10 | Reagovat

www.hexagonal.artweb.com

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.