Ars longa, vita brevis

Kálí

25. května 2007 v 21:28 |  Bájní tvorové
Obrázek “http://gnosis9.net/img/indie012.jpg” nelze zobrazit, protože obsahuje chyby.
Hinduistická bohyně, manželka Šivova, známá pod mnoha jmény (Párvatí, Déví, Umá, Durgá, Gaurí).
Tato nahá temná žena s náhrdelníkem z lidských hlav a sukénkou z lidských rukou má ve své ruce čerstvé uťatou hlavu a zakrvácený meč.
Jak se Kálí zobrazuje?
Na pozadí je spalovací nebo pohřební místo, válečné pole. Jsou zde mrtvá zohavená těla. Kálí stojí na ležícím těle svého chotě Šivy. Oproti světlosti Šivova těla je nahá Kálí zbarvena temně modře až černě. Vlasy neupravené, sukně z lidských rukou, náhrdelník z padesáti lebek. Má tři oči a čtyři ruce, brunátnou tvář a vyplazený jazyk. Nahota vyjadřuje nekonečný vesmír, jež byl bohem stvořen a bůh do něj vstoupil. I když vše pomine, božskost zůstane nedotčena a neodhalena. Černá barva znamená, že vše rozplyne v čase bez jediné stopy předchozí existence. Ruka je symbolem práce. Sukně z lidských rukou představuje její potěšení z plodů lidské práce. Rozpuštěné vlasy znamenají její nespoutanou svobodu. Padesát lebek je padesát písmen abecedy, padesát zvuků, které byly prvopočátkem vesmíru. Polohy jejich rukou (mudry) zaručují ochranu (Abhaja) a poskytují laskavost (Varada). Abhajou mudrou říká svým vystrašeným dětem "Neboj se, já jsem Tvá drahá matka!" Šiva ležící stejně jako mrtvé tělo symbolizuje absolutní, nepopsatelnou božskost. Kálí stojící na jeho hrudi symbolizuje šakti, energii, která nemůže existovat sama o sobě. Jejich poloha je symbolem spojení energie a jejího zdroje. Kálí však není jen hrůza. Kálí je i nespoutaná radost a mír věčné noci.
V jiném zobrazení jako krásná žena jedoucí na tygru. Někdy je zobrazována s deseti pažemi, v nichž drží zbraně.
Její jméno však pochází ze slova kála, čas. Ona představuje moc času. Času, který všichni vnímáme a proti němuž jsme bezmocní.
Proto Krišna praví: "Já jsem čas, který běží do nekonečna a ničí světy."

Bohyně Kálí
Obrázek “http://www.bbraun.cz/braunoviny/images/Cesty/Singapur/srimariamman_chram_socha.jpg” nelze zobrazit, protože obsahuje chyby.
Obrázek “http://www.arv.cz/joga/kali2.jpg” nelze zobrazit, protože obsahuje chyby.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.