Ars longa, vita brevis

Loď pod pyramidou

31. května 2007 v 16:32 |  Starý Egypt

http://www.sezona.cz/sezona6/rarity/54_4_6_pyramida.jpg

Největší pyramida v Gíze Cheopse (Chufua) skrývá ještě jednu pozoruhodnost. Přímo pod její jižní stěnou se dnes nachází velká prosklená moderní budova, v níž je nejstarší známé plavidlo světa - dřevěná loď faraóna Chufua.

Začátkem 50. let se egyptští archeologové rozhodli zbavit pouštního písku nejbližší okolí Chufuovy pyramidy. Této práci, kterou svěřili mladému egyptskému architektu K. al-Malláchovi, nikdo zpočátku nevěnoval pozornost. Bylo potřeba odstranit až dvacetimetrovou vrstvu písku promíšeného kusy vápence. Po jejím odstranění dělníci konečně narazili na opracované vápencové bloky tvořící původní dláždění kolem pyramidy a zbytky zdi, která ohrazovala pyramidový komplex. Ukázalo se však, že tato zeď překrývala dva podlouhlé prostory vytesané do skály. Archeologové se soustředili na východní z nich, který přikrývalo 41 obrovských vápencových stropních bloků, z nichž nejmohutnější vážil téměř 16 tun.
http://www.ingema.net/egypt/eg-giza25.jpg


Když byly pomocí jeřábu vyzdviženy stropní bloky, objevila se místnost dlouhá 32,5 m, pečlivě zarovnaná dřevěnými prkny, tyčemi, vesly a provazy rozloženého starověkého plavidla. Z místnosti bylo postupně vyneseno celkem 1 224 součástí lodi. Znovu sestavením plavidla byl pověřen zkušený egyptský restaurátor A. J. Mustafa, sestavení lodi mu trvalo 11 let. Musel prostudovat vyobrazení lodi a starověké pracovní postupy. Nakonec se mu podařilo sestavit jedinečnou, čtyři a půl tisíce let starou loď, jejíž délka je 43,4 m a největší šířka 5,9 m. Loď je sestavena z dřeva libanonských cedrů, popřípadě akácie, a provazy. Svým provedením napodobuje vor z papyrových stonků.

Otázka účelu lodi pod pyramidou zůstává pro egytology nevyřešenou. Bývá označována jako sluneční loď a někdo se domnívá, že napodobuje bárku v jaké se plavil sluneční bůh Re při každodenní pouti po nebeském oceánu. Při takové plavbě slunečního boha doprovázel právě v této lodi duch zemřelého panovníka. Jiní věří, že sloužila jako Chufuova pohřební loď, převážela jeho mumii z města Mennoferu do jeho údolí chrámu pod pyramidou. Není však pokázáno, že loď byla někdy použita ke skutečné plavbě. Předpokládá se, že v prostorách pyramidy byly uloženy další celkem čtyři lodě, aby mohly umožnit plavbu zemřelého panovníka do všech čtyř světových stran
http://www.geocities.com/westhollywood/heights/6620/images/chufuova_pohrebni_lod_1.jpg

http://www.stud.fit.vutbr.cz/~xsmist00/sfinga.jpg
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 martin krejci martin krejci | E-mail | 15. května 2008 v 10:25 | Reagovat

skvely a zajimavy clanek

2 Charlesoppor Charlesoppor | E-mail | Web | 11. května 2018 v 17:20 | Reagovat

futjiz <a href=  http://onphvia.com# >look at this now</a>

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.