Ars longa, vita brevis

Nejstarší pyramida

30. května 2007 v 13:15 |  Starý Egypt
Na západním břehu Nilu ve vzdálenosti asi 30 km jižně od Káhiry se dosud skrývají zbytky slavného sídelního města Mennoferu. Jeho obyvatelé po celá tisíciletí pohřbívali své mrtvé na nedalekém pohřebišti na okraji pouště, je nazýváno podle vesnice Sakkáry. Nejpozoruhodnější sakkárskou stavbou je stupňovitá pyramida panovníka 3. dynastie Džosera z 27. století př. n. l. Pruský baron Minutoli v roce 1820 do ní objevil vchod a některé z jejích podzemních prostor. Do Berlína německý egyptolog R. Lepsius odvezl krásné, zelenými fajánsovými dlaždicemi vykládané dveře, které pocházejí z podzemních prostor Džoserovy pyramidy.
http://faraon.wz.cz/cesta/sakkara001.jpg
Základy stavby položil již Džoserův předchůdce Nebka. Dobudovl ji však právě Džoser ( 3.- 6. dynastie). Bylo použito nového stavebního materiálu - kamene. Džoserův posvátný areál v Sakkáře, který měl být panovníkovým sídlem "navěky", vymezovala více než 10 m vysoká vápencová ohradní zeď s mohutnými baštami. Uprostřed areálu, který je dlouhý 545 m a široký 280 m, stojí šestistupňová pyramida vysoká 60 m. Tato pyramida byla vybudována ve čtyřech stavebních etapách. Na počátku to byla hranolovitá stavba, která se rozšiřovala ve supňovitou pyramidu. Její půdorys byl narozdíl od ostatních pozdějších pyramid obdélníkový. Džoserova pyramida má velmi členité podzemí s mnoha šachtami, chodbami a místnostmi, které kdysi sloužily k uložení ostatků panovníka a členů jeho rodiny. Duch zemřelého krále měl možnost se pohybovat po celém areálu, kde se nacházel také velký otevřený dvůr se dvěma oltáři, dvůr obklopený kaplemi bohů, vstupní kolonáda, chrám a další stavby. Stupňovitá pyramida je symbolickým zobrazením vycházejícího slunce, a tedy každodenné se znovurodícího panovníka - syna slunečního boha.
http://www.dejepis.com/pict/dzoser.jpg
Zastavitele Džoserovy pyramidy byl považován architekt, mudrc a lékař Imhotep, v pozdějších dobách byl také uctíván jako uzdravující božstvo. V Džoserově areálu se nalezl podstavec sochy, na němž bylo v hieroglyfech uvedeno Imhotepovo jméno a titulky.
Obrázek “http://history-world.org/imhotep.jpg” nelze zobrazit, protože obsahuje chyby.
http://clendening.kumc.edu/dc/pc/imhotep01.jpg

Obrázek “http://www.iqb.es/historiamedicina/personas/bpics/imhotep.jpg” nelze zobrazit, protože obsahuje chyby.
Džoserova pyramida se stala inspirací jako stavební vzor. V blízkosti Džoserova areálu se nachází nedokončená stupňovitá pyramida krále Sechemcheta, zkoumal ji egyptský archeolog M. Z. Goném.
Tato pyramida však přinesla velké zklamání. Až do poslední chvíle se věřilo, že by se v ní mohla skrývat neporušená panovníkova mumie. Když bylo ale konečně zvednuto víko, sarkofág byl prázdný.


http://staroveky-egypt.wz.cz/kralove/0301_dzoser/pics/temple_t_96-6304-19.jpg
 

5 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 lolako lolako | 6. prosince 2010 v 18:48 | Reagovat

je to docela v poho

2 aNoNyM aNoNyM | 31. ledna 2012 v 16:38 | Reagovat

dobree

3 ferreous ferreous | Web | 8. září 2016 v 16:54 | Reagovat

pujcka online holýšov :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.