Ars longa, vita brevis

Nejstarší pyramida

30. května 2007 v 13:15 |  Starý Egypt
Na západním břehu Nilu ve vzdálenosti asi 30 km jižně od Káhiry se dosud skrývají zbytky slavného sídelního města Mennoferu. Jeho obyvatelé po celá tisíciletí pohřbívali své mrtvé na nedalekém pohřebišti na okraji pouště, je nazýváno podle vesnice Sakkáry. Nejpozoruhodnější sakkárskou stavbou je stupňovitá pyramida panovníka 3. dynastie Džosera z 27. století př. n. l. Pruský baron Minutoli v roce 1820 do ní objevil vchod a některé z jejích podzemních prostor. Do Berlína německý egyptolog R. Lepsius odvezl krásné, zelenými fajánsovými dlaždicemi vykládané dveře, které pocházejí z podzemních prostor Džoserovy pyramidy.
http://faraon.wz.cz/cesta/sakkara001.jpg
Základy stavby položil již Džoserův předchůdce Nebka. Dobudovl ji však právě Džoser ( 3.- 6. dynastie). Bylo použito nového stavebního materiálu - kamene. Džoserův posvátný areál v Sakkáře, který měl být panovníkovým sídlem "navěky", vymezovala více než 10 m vysoká vápencová ohradní zeď s mohutnými baštami. Uprostřed areálu, který je dlouhý 545 m a široký 280 m, stojí šestistupňová pyramida vysoká 60 m. Tato pyramida byla vybudována ve čtyřech stavebních etapách. Na počátku to byla hranolovitá stavba, která se rozšiřovala ve supňovitou pyramidu. Její půdorys byl narozdíl od ostatních pozdějších pyramid obdélníkový. Džoserova pyramida má velmi členité podzemí s mnoha šachtami, chodbami a místnostmi, které kdysi sloužily k uložení ostatků panovníka a členů jeho rodiny. Duch zemřelého krále měl možnost se pohybovat po celém areálu, kde se nacházel také velký otevřený dvůr se dvěma oltáři, dvůr obklopený kaplemi bohů, vstupní kolonáda, chrám a další stavby. Stupňovitá pyramida je symbolickým zobrazením vycházejícího slunce, a tedy každodenné se znovurodícího panovníka - syna slunečního boha.
http://www.dejepis.com/pict/dzoser.jpg
Zastavitele Džoserovy pyramidy byl považován architekt, mudrc a lékař Imhotep, v pozdějších dobách byl také uctíván jako uzdravující božstvo. V Džoserově areálu se nalezl podstavec sochy, na němž bylo v hieroglyfech uvedeno Imhotepovo jméno a titulky.
Obrázek “http://history-world.org/imhotep.jpg” nelze zobrazit, protože obsahuje chyby.
http://clendening.kumc.edu/dc/pc/imhotep01.jpg

Obrázek “http://www.iqb.es/historiamedicina/personas/bpics/imhotep.jpg” nelze zobrazit, protože obsahuje chyby.
Džoserova pyramida se stala inspirací jako stavební vzor. V blízkosti Džoserova areálu se nachází nedokončená stupňovitá pyramida krále Sechemcheta, zkoumal ji egyptský archeolog M. Z. Goném.
Tato pyramida však přinesla velké zklamání. Až do poslední chvíle se věřilo, že by se v ní mohla skrývat neporušená panovníkova mumie. Když bylo ale konečně zvednuto víko, sarkofág byl prázdný.


http://staroveky-egypt.wz.cz/kralove/0301_dzoser/pics/temple_t_96-6304-19.jpg
 

5 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 lolako lolako | 6. prosince 2010 v 18:48 | Reagovat

je to docela v poho

2 aNoNyM aNoNyM | 31. ledna 2012 v 16:38 | Reagovat

dobree

3 ferreous ferreous | Web | 8. září 2016 v 16:54 | Reagovat

pujcka online holýšov :-)

4 Davidben Davidben | E-mail | Web | 15. listopadu 2017 v 12:57 | Reagovat

Some people, especially those running on busy daily schedules tend to use the pills to help maintain weight since they can not afford to follow all the diet programs. This is not advised. It is recommended that one seek advice from a professional in this field before using the pills. This can save one from many dangers associated with the misuse.

The diet pills should always be taken whole. Some people tend to divide the pills to serve a longer period of time. This is not advised and can lead to ineffectiveness. If it is required that one takes a complete tablet, it means that a certain amount of the ingredients are required to achieve the desired goal. It is also recommended that one does not crush the pill and dissolve it in beverages. Chemicals found in beverages have the potential of neutralizing the desired nutrients in the pill thereby leading to ineffectiveness. The best way to take the tablets is swallowing them whole with a glass of water.

The diet pills speed up the metabolic processes. This is the key factor that leads to the burning of all the fats in the body. This means that one passes out lots of urine, which subsequently leads to dehydration. It is imperative that the user take lots of water round the clock. This will help curb dehydration, which can lead to health problems. In addition to that, water offers the required medium for the function of the nutrients and elimination of the fats.

When buying the review of diet pills, it is imperative that one gets the most recommended dose. People tend to compromise the quality and effectiveness of the tablets due to the variation in cost. The low priced pills depict poor quality, which means their effectiveness is not reliable. Some have also been found to cause health problems. The dose should also be taken as recommended. Over dose will not speed up the process but rather lead to complication. This will increase risk of side effects. If the taking of the pill is forgotten, do not take more to compensate for the lost time.

The diet plan enclosed with the diet pills has also to be followed. According to the requirements, the termination of the diet must be done even with no results. This means your body is irresponsive.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.