Ars longa, vita brevis

Núbie

29. května 2007 v 16:38 |  Starý Egypt

Núbie - brána do černé Afriky

http://www.nomad.cz/zajflash07/mapy/m651.gif

Je to oblast údolí Nilu v úseku od prvních peřejí (kataraktu) u egyptského Asuánu až po čtvrté peřeje v okolí súdánské Kareimy

Je tam typicky pouštní podnebí s vysokými teplotami a výraznou suchostí vzduchu. Převládající jižní vítr činí život v Núbii téměř nesnesitelným. Právě Núbií prochází obratník Raka, v jehož blízkosti je nejteplejší a nejsušší podnebí na zemi.

V období 12. dynastie Egypťané pořádali do Núbie četná vojenská tažení a budovali na jejím území pevnosti, které měly držet celou zemi v poslušnosti. Egyptští panovníci stavěli v Núbii krásné chrámy zasvěcené egyptským božstvům. Do Egypta z ní proudilo zlato, stavební kámen, dřevo, stáda dobytka, slonovina, kožešiny, kadidlo a koření. Po obchodní stránce se Núbie stala bránou do černé Afriky.

http://www.shenoc.com/nubie%20ROI%20AMANIKHABALE%2050-40avjc.jpg


Z bezprostředního egyptského vlivu se Núbie osamostatnila až na sklonku Nové říše. Pak se Núbie i s Horním a Dolním Egyptem dostala do rukou 25. dynastie zvané etiopská, hned po tom podlehla vpádu Asyřanů. Na počátku 3. století bylo hlavní město Núbie přeloženo dále na jih do Meroe, kde se vytvořila silná merojská říše, trvala přibližně šest století. Po pádu Meroe se vývoj Núbie ubíral ke křesťanství a posléze i k islámu.

http://imagineressources.linternaute.com/document/image/540/lac-deserts-mirage-abou-egypte-180122.jpg

Obrázek “http://www.voyageatheme.com/voyages/SOHI002/images/gallery/musawwarat.jpg” nelze zobrazit, protože obsahuje chyby.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.