Ars longa, vita brevis

Piráti

26. května 2007 v 10:12 | Shans
Pirát je někdo, kdo drancuje, okrádá, plení a loupí bez pověření nějakého suverénního státu na moři. Piráti obvykle přepadají jiné lodě, ale samozřejmě mají i své cíle na pobřeží. Činy pirátů podobné těmto se nazývají pirátství.
Ve skutečnosti ale piráti často trpěli hladem, nestali se pohádkově bohatými a umírali mladí.
Požadující právo volit a nahrazovat své velitele. Kapitán pirátské lodě byl často nelítostný bojovník, ve kterého posádka vložila svou důvěru. Nicméně když nešlo o bojovou pohotovost, obvykle autoritu přejímal kormidelník.
Mnoho skupin pirátů dělí svou kořist, ať už je jakákoliv, podle komplikovaného schématu každý z muž obdrží svůj díl. Piráti zranění v bitvě si dopřávají speciální kompenzace. Všechny tyto podmínky byly často odsouhlaseny a sepsány. Tyto záznamy však mohou být použity jako usvědčující důkazy, ž;e jednali nezákonně.
Piráti svorně přijali vyvrženectví z tradičních společností, nebo možná v sobě našli jen spřízněné duše vyvrhelů. Byli ale známí například i tím, že osvobozovali otroky z otrokářských lodí a vítali je ve svých řadách.
Oběti pirátství
Jako mladík byl Julius Caesar zajat piráty (67 př. Kr.) a vězněn pro výkupné. Později zničil pirátské pevnosti na ostrovech ve Středozemním moři. Jako piráti byli označováni také vikingové, kteří napadali Britské ostrovy a Evropu z moře. Během Dětské křížové výpravy arabští piráti zajali a zotročili tisíce křesťanských dětí. Ochránce životního prostředí a jachtař Peter Blake byl zabit piráty v roce 2001.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.