Ars longa, vita brevis

První div světa

31. května 2007 v 15:54 |  Starý Egypt

Pyramidy v Gíze

http://faraon.wz.cz/cesta/giza007.jpg
Nebylo třeba je hledat ani odkrývat. Egyptské tři slavné pyramidy "kamenné zázraky" Chufua (řecky Cheopse), Rachefa (řecky Chefréna) a Menkaurea v Gíze pocházející ze 3. tisíciletí př. n. l.
Pyramid je v Egyptě více než sto, nacházejí se na různých místech země, jsou postaveny z kamene i z cihel. Liší se svými rozměry, některé jsou stupňovité, jiné lomené, další klasické jen neforemné hromady kamení a suti nebo po nich zůstaly jen krátery v pouštním písku, jež jsou pozůstatky vstupní chodby a pohřební místnosti, kdysi obsahující faraónův sarkofág s mumií a jeho pohřební výbavu. Původ jehlanového typu pyramidy měl zajišťovat ochranu pohřbeného těla nejlépe. Na počátku Staré říše se prosadil styl stupňovitých pyramid a na konci 3. dynastie (po roce 2 600 př. n. l.) se prosadil tvar jednoduchého hladkého jehlanu. Vyvrcholení představují tři gízské pyramidy panovníků 4. dynastie - první div světa.
Gigantické gízské pyramidy dávaly postupně vzniknout nejrůznějším dohadům a smyšlenkám o jejich smyslu a účelu. A tak pyramidy byly považovány například za pokladnice faraónů, biblické Josefovy sýpky, schránky starověké moudrosti, do jejichž rozměrů je zašifrována budoucnost lidstva, nebo dokonce za protiatomové kryty. Zkresléné představy se týkali i způsobu jejich stavby. Do nekonečna se opakovalo Hérodotovo tvrzení o tom, že Chufuovu pyramidu v Gíze stavělo 100 000 lidí po dobu 20 let, a Plútarchův údaj, že ji stavělo dokonce 360 000 lidí. Dnes víme, že v době stavby Chufuovy pyramidy před 4 500 lety měl celý Egypt přibližně 1 milión obyvatel. Chufuovu pyramidu v Gíze mohlo stavět nejvýše 30 000 lidí. Při stavbě pyramid používali dělníci kamenné, dřevěné a měděné nástroje. Při přepravě bloků využívali dřevěných saní, lodí a síly tažného dobytka. Kamenné bloky se přitom postupně dovlékaly do stále větší výšky budované pyramidy po uměle navršených širokých rampách.
http://divysveta.webz.cz/afrika/egypt03.jpg
http://www.geocities.com/WestHollywood/Heights/6620/images/101_pyramidy_pri_zapadu_slunce.jpg
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 danuskaa danuskaa | Web | 31. května 2007 v 15:54 | Reagovat

ahojka nechceš se zučastnit mojí bleskovky? určitě se přihlas;-)!!

2 Jiri Vok Jiri Vok | E-mail | 26. prosince 2007 v 11:55 | Reagovat

Teorie stavby pyramid s pomoci drevenych sani a zvysujicich se ramp je pravdepodobne chybna. Nektere bloky totiz vazi i 70 tun a jsou ulozeny tak vysoko a presne ze ani dnesni tecnologie jerabu neni schopna tuto praci vykonat nehlede na to, ze sypane rampy by se pod takovou tihou hroutily. A kde jsou ty miliony tun materialu, ktery musel zakonite po rampach zbyt?

Take presnost 90 stupnovych uhlu pyramidovych kolosu, kde chyba na vice nez 200 metrove vzdalenosti jsou pouhe 2 centimetry, neni dosazitelna ani dnesni technikou.

Egyptologove jsou zvlastni druh lidi, kteri mermo moci chteji egyptskou architekturu stavby pyramid privlastnit do rukou obycejnych egyptskych stavitelu a jejich pracovniku - nilskych rolniku nebo otroku. Pravda je, ze tito lide pravepodobne pyramidy jenom "oprasovali" jinymi slovy restaurovali.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.