Ars longa, vita brevis

Rosettská deska

29. května 2007 v 20:16 |  Starý Egypt
http://www.lingvistika.mysteria.cz/egypt_soubory/rosetta.gif

V roce 1799 došlo k jednomu z vůbec nejvýznamnějších archeologických objevů všech dob, k objevu Rosettské desky. Bylo to v západní části delty poblíž města Rašídu. Popsanou desku z černého bazaltu nalezl francouzský důstojník P. F. X. Bouchard, jenž patřil k Napoleonově armádě.

Bylo jasné, že nápisy na desce jsou ve třech různých písmech a že nejspíše obsahují tři verze téhož textu. Jedna z nich byla řecká. Tento poznatek mohl hrát klíčovou úlohu při luštění a čtení zbylých dvou nápisů psaných egyptštinou v hieroglyfickém a démotickém písmu. Proto byly okamžitě zhotoveny kopie a odlitky desky a zaslány vybraným učencům do celé Evropy s tím, aby se pokusili o rozluštění obou egyptských verzí textu.
Z rukou Francouzů musela být vydána po jejich kapitulaci roku 1801 i s jinými egyptskými památkami vítězným Angličanům. A tak Rosettská deska jako součást anglické válečné kořisti byla v roce 1802 přivezena do Londýna a vystavena v egyptském oddělení Britského muzea, kde se nachází dodnes.
Hieroglyfy se podařilo rozluštit mladému, nadanému a ctižádostivému francouzskému učenci J. F. Champollionovi. Rozluštění oznámil 27. září 1822 formou dopisu zaslaného tajemníkovi Královské akademie v Paříži. A právě tento obsáhlý "Dopis panu Dacierovi" se stal první knihou právě založeného vědního oboru - egyptologie. Napsal dále Egyptské gramatiky a Egyptský slovník. Tyto knihy však vyšly až po jeho smrti (4. března 1832).
http://www.asmat.cz/img/fotky_velke/563_v.jpg
Co tedy obsahoval rozluštěný dvojjazyčný nápis zaznamenaný třemi různými písmy? Jednalo se o kopii dekretu sepsaného u příležitosti prvního výročí korunovace panovníka Ptolemaia V. Epifana, v němž mu mennoferští kněží děkují za vykonané dobré skutky a na oplátku se mu zavazují zhotovit sochy a umístit je ve svatyních všech chrámů a navždy okázale slavit jeho narozeniny a výročí korunovace. Když se kněží v roce 196 př. n. l. rozhodli v závěru textu uvést pokyn, aby dekret byl sepsán v hieroglyfickém, démotickém a řeckém písmu, jistě ani netušili, že se stane po dvou tisíciletích klíčem k rozluštění staroegyptských hieroglyfů.
http://egyptology.wz.cz/images/hieroglyfy.jpg
http://www.egyptologie.cz/Image/staroveky-egypt/egyptske-hieroglyfy.jpg
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 StewartChuri StewartChuri | E-mail | Web | 23. února 2017 v 13:14 | Reagovat

wh0cd457977 <a href=http://tadalafil.us.com/>tadalafil pharmacy</a>

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.