Ars longa, vita brevis

Sínaj

28. května 2007 v 18:40 |  Starý Egypt

Sínaj - most do Asie


K Egyptu tradičně patří Sínajský poloostrov, jenž má tvar trojúhelníka zúžujících se směrem k jihu. Tento tzv. most do Asie leží východně od Egypta, přičemž na západě je ohraničen Suezským zálivem a na východě Akabským zálivem. Jižní část poloostrova je skalnatá s nadmořskou výškou pohybující se mezi 750 - 1 500 m. Tady se také nachází nejvyšší vrchol Sínajského poloostrova - hora svaté Kateřiny (2 637). Severní část polostrova je plošina postupně se svažující ke Středozemnímu moři.
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/d/d5/Greatrift.jpg/250px-Greatrift.jpg
Již od počátku Staré říše starověcí Egypťané pravidelně vysílali výpravy, které měly přivézt modrý nerost tyrkys a velice potřebnou měď. Doprovázely je vojenské oddíly, které jim zaručovaly bezpečnost. Na sínajských skalách byly nalezeny kresby a nápisy, většinou na nich vidíme opakující se scénu, kdy egyptský panovník se chystá palicí zasadit palicí smrtící úder zajatému klečícímu beduínskému náčelníku. Jako výraz vítězné scény, jehož součástí byl oslavný nadpis, jehož součástí bylo jméno panovníka a rok jeho vlády.
Obrázek “http://staroveky-egypt.wz.cz/kralove/0302_sechemchet/pics/sinai_foe.jpg” nelze zobrazit, protože obsahuje chyby.


http://i3.cn.cz/3/1090496841_mojzisova_hora.jpg
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.