Ars longa, vita brevis

Vikingové

26. května 2007 v 8:34 |  Vikingové
Patřili mezi germánské kmeny, které se rozšířily skoro po celém světě. Slovo Viking je pravděpodobně odvozeno od vík=záliv, říkali si tak obyvatelé tří severských zemí - dnešního Dánska, Norska a Švédska. V západní Evropě jim spíše přezdívali Normané a ve východní zase Varjagové.
How a Viking chief may have looked
Vikingové byli ohromní mořeplavci, bojovníci, stavitelé lodí a kováři, kteří podnikli mnoho bojových výprav. Na cestách byl jejich hlavní zbraní moment překvapení. Používali dva typy lodí: Drakary a Knarry. Do drakar se vešlo až 50 válečníků, měli čtvercové plachty na snímatelné stěžni a byly lehké a rychlé, zatímco knarry byly spíše obchodní lodě převážející obilí a suroviny z míst, kde jich byl dostatek, ale také převáželi občany, kteří nebyli bojovníky. Výpravy se mockrát protáhli až na několik let. Zbraně, jež vikingové používali nejčastěji bylo kopí, meč a sekera, bránili se kruhovými či oválnými štíty a hlavy jim chránily přilby. Dříve než kopí používali oštěp, ale kopí je kopí. V Evropě byli proslaveni svou zbrojí, která vedla přes kožené kabátce prošívané kovem až po kvalitní ktoužková brnění.

Vikingové psali písmem zvané Runy, které bylo jednoduché a dalo se s ním psát do dřeva a kamenů. Domy byly pevné se silnou střechou, složeny z kamenů či dřeva a součástí domu bylo i ohniště poskytující teplo, světlo a pro úpravu potravy. Domy byly bez oken a bez komínů, proto šel dým ven dveřmi.

Ženy Vikingů se od nepaměti účastnily všemožných slavností a oslav. Směly volněvycházet, cestovat i přjímat mužské návštěvy. Severské ženy nikdy nepoznaly nesvobodu a závislost. Byly to ozdoby mužské společnosti, často měly vliv na mnohá jednání a nejednou kvůli nim tekla krev. Otcové ovšem střežili čest svých dcer, jako svou vlastní. Nic nesmělo jejich pověst poškodit. Tyto ženy byly také pobídkou k velkým činům.
Vikingové na válečné výpravě
Vikingové, vysocí okolo 170cm (na tehdejší dobu to bylo opravdu hodně), si hodně potrpěli na svůj vzhled. Věnovali se především svým strong>plnovousům, jež si pečlivě upravovali, splétali do copánků, ozdobovali korálky a dalšími ozdobami. Vlasy nosili buďto dlouhé, nebo krátké, sčesané dozadu, kryli je povětšinou koženou čapkou.
Viking
Odin, král severských bohů
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 já | 16. prosince 2007 v 14:38 | Reagovat

nic moc

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.