Ars longa, vita brevis

Význační privatýři

26. května 2007 v 11:03 |  Piráti
Pirát pověřený k činnosti vládou je privatýr, nebo i korzár.


Robert Surcouf

http://perso.orange.fr/marine-imperiale/amiraux/images/surcouf.jpg

Byl slavným francouzským korzárem, který se během své legendární kariéry zmocnil čtyřiceti sedmi lodí a byl proslulý svou galantností a rytířstvím. Za to byl nazýván Král korzárů.

Narodil se v prosinci roku 173 v bretaňském opevněném městě Saint-Malo, které bylo tradiční korzárskou pevností. V mládí navštěvoval církevní školu a byl vychováván jezuity. V patnácti se nechal zajmout na obchodní loď plující do Indie. Zůčastnil se obchodu s otroky v Mosambiku a Madagaskaru. Vypukla válka mezi Francií a Anglií. Zajmul tři anglické lodě s potravinami a odplul s nimi do hladovějícího Port Louis.

V květnu roku 1800 se Surcouf stal velitelelm La Confiance, rychlé fregaty s osmnácti děy, a začátkem března s ní zajal devět britských lodí. 7. října roku 1800 se v Bengálském zálivu La Confiance setkala s lodí Kent vyzbrojenou třiceti osmi děly a se čtyřmi sty muži a vojáky na palubě. Navzdory nepřátelské přesile tři na jednoho se Surcouf kentu zmocnil. Ve Francii se stal žjící legendou a v Anglii veřejným nepřítelelem, na jehož hlavu byla vypsána odměna pěti miliónů franků.
Surcoufa přijal sám cisař Napoleon a udělil mu titul barona.
Vypráví se o něm, že roku 1817 vyzval na souboj dvanáct pruských důstojníků za to, že v baru urazili jednoho starého muže. V souboji jich jedenáct (jednoho po druhém) zabil. Jen posledního nechal na živu, aby mohl souboj dosvěčit.
Surcouf zemře l8. července roku 1827 a na jeho poslední cestě byl doprovázen flotilou čítající více než padesát plachetnic.
Zajmutí lodi Kent
Soubor:Confaince Kent fight.jpg
Obrázek “http://perso.orange.fr/marine-imperiale/amiraux/images/kent.jpg” nelze zobrazit, protože obsahuje chyby.


Francis Drake
Viceadmirál Sir Francis Drake (asi 1540 - 28. ledna 1596) byl anglický korzár, navigátor, admirál, politik a konstruktér alžbětinského věku.
První Angličan, který v letech 1577 až 1580 obeplul svět. Tuto objevitelskou a cestopisnou výpravu zkombinoval s brutálními pirátskými útoky na španělská města a lodě na západním pobřeží Ameriky, které bylo do té doby považováno za relativně bezpečné. Získal tak proslulost i obrovské bohatství. Přes zuřivé protesty španělského velvyslance nebyl potrestán, naopak jej královna Alžběta I. pasovala na rytíře. V roce 1588 porazil na moři část španělské Armady.
Zemřel v brzkých ranních hodinách 28. ledna 1596 na záchvat zimničné choroby (pravděpodobně žuté zimnice). Byl pohřben do moře poblíž Puerto Bello (Panama).
Obrázek “http://www.bamby.de/1967/Drake05a.jpg” nelze zobrazit, protože obsahuje chyby.
http://www.know-library.net/images/thumb/b/bd/250px-Francis_drake.jpg
Pomník Francise Drakea v Plymouthu

Soubor:Sirfrancisdrake.jpg

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.