Ars longa, vita brevis

Únor 2008

Číslo 666

20. února 2008 v 22:16 Satanismus
Číslo šelmy je názvem konceptu, zmiňovaného v knize Zjevení svatého Jana Nového zákona, podle něhož je určité konkrétní číslo charakteristickým označením Antikrista.
Většina rukopisů uvádí v této souvislosti číslo 666, jiné však číslo 616. Místo, kde je toto číslo uvedeno, zní:
A nutí všechny, malé i veliké, bohaté i chudé, svobodné i otroky, aby měli na pravé ruce nebo na čele cejch, aby nemohl kupovat ani prodávat, kdo není označen jménem té šelmy nebo číslicí jejího jména. To je třeba pochopit: kdo má rozum, ať sečte číslice té šelmy. To číslo označuje člověka, a je to číslo šest set šedesát šest.
Většina odborníků se domnívá, že číslo 666 je součtem pohebrejštěného jména císaře Nerona, které se psalo נרון קסר, Nerón Qesar; jednotlivé konsonanty dohromady tvoří číslo 666, pokud se od jména oddělí koncové ן, číselná hodnota jména je 616. Toto číslo se však podle zmiňované legendy o Neronově návratu nevztahuje přímo na něj, ale na Domitiana. Důvodem, proč bylo jméno takto zašifrováno, byla zřejmě obrana před možným ohrožením křesťanů, pokud by se spis dostal někomu nepovolanému do ruky. Číslo 6 je pak symbolicky vnímáno jako číslo nedokonalosti, neboť je umenšením ideálního čísla plnosti, sedmičky.
Literatura:
"Číslo bestie" je román Roberta A. Heinleina. Příslušným číslem je v něm 666, tedy šest na šest na šestou, a vyjadřuje počet vesmírů dosažitelných v jednom kroku zařízení hlavního hrdiny.
Felixe Justa z teologické univerzity v San Francisku, který poznamenává, že Zjevení nepředpovídá konec světa, ale jde jen o nekonečný "vesmírný zápas dobra a zla".
Film:
Ve filmu Omen ( Satan přichází ) měl hlavní hrdina Damien Thorn mateřké znamínko ve tvaru čísla 666. Číslo je vysvětleno jako symbol nesvaté trojice - Ďábel, Antikrist a falešný prorok. Film byl vypuštěn 6. června 1976 a přepracovaná verze byla uvedena na 6. června 2006.
http://www.vcdvds.com/box/7168.jpg
http://www.releaseinfo.net/ri/cover/new_velka/200px-The_Omen_666.jpg